Close

Аеропоника: Какво представлява?

Генерирано изображение на аеропоника, аеропонна система. Изображение на аеропоника (аеропонна система) генерирано с AI Leonardo.AI

Светът все повече навлиза във фаза на напреднала урбанизация и това води със себе си редица предизвикателства. Само преди няколко месеца, Института за пазарна икономика показа данни, доказващи, че икономиката на страната е концентрирана в няколко икономически центъра, а най-голям принос за БВП носи София. Създава се тенденция, в която домакинствата все по-често да търсят път към големия град, а това създава редица предизвикателства пред здравословното хранене. Едно от тях са трудностите при отглеждането на собствена продукция, поради масовото нанасяне в жилищни кооперации. За целта хората прибягват към различни видове хидропонни системи , като един от най-популярните е тип аеропоника (връзката ще отвори нов прозорец). В този блог ще научите за:

Какво е аеропоника?

В първия ни блогпост засегнахме различните видове хидропонни системи. Сред тях е и аеропониката, наричана още с термина „аеропонна система“. За да бъдем по-точни, тази технология успява да пресъздаде процеса на култивиране на растенията във въздушна или мъглива среда. Това подпомага отглеждането на различни култури в домашни условия, тъй като елиминира нуждата от почва или агрегатна среда. Системата разчита на циркулацията на въздуха, която успява чрез помощта на мъгла, произтичаща от вода с предварително добавени хранителни вещества, да докара хранителни вещества до корените.

Аеропониката е единствената от рода на хидропонните системи, която позволява на растенията да растат по-бързо и здравословно. При тази технология семената се засаждат в парчета минерална вата. След това биват поставени в малки саксии, които са изложени на светлина от едната страна и на хранителна мъгла от другата. С помощта на здрава основа, растенията биват задържани на място, докато стъблото заяхне и корените пораснат.

Графика на Аеропоника, изобразяваща как работи една аеропонна система.

Етимология на думата „аеропоника“ и история на технологията

Терминът аеропоника се превежда „работещ въздух“. Той идва от гръцките думи за въздух aer и труд ponos. За първи път тази технология се използва през 20-те години на миналия век. Тя набира популярност сред академичните среди, когато се търси алтернатива на отглеждането на растения. Аеропониката предлага точно такава, като подпомага да бъде наблюдавани растежа на корените.

Тази технология се превръща в реален пазарен конкурент чак към края на XX век, благодарение на НАСА. Те започват да разглеждат аеропонната система като възможност за отглеждане на храна в космоса. Нейното кратко съществуване ни показва, че технологията е все още в нейния начален стадий на развитие.

Аеропоника в космоса: Графика, изобразяваща процеса на работа.

Модел на работа

Вече обяснихме с няколко изречения как работи една аеропоника. В тази част от блогпоста, ще разясним процеса по по-подробен начин. За разлика от някои други хидропонни системи, аеропонната Ви позволява да отглеждате различни култури по вертикален или хоризонтален начин. Растенията биват фиксирани на едно място, благодарение на леката среда, в която се засаждат. Това може да бъде минерална вата, кокосови влакна, глинени топчета, дори пръстени от пяна. По този начин се създава възможността короната и стъблата да растат навън, а корените да висят свободно.

За да бъдат подхранени растенията се използват естествени хранителни вещества, които включват азот, фосфор, калий и т.н. Те биват добавени в централния резервоар заедно с вода. След това богатият на хранителни вещества разтвор се изпомпва около системата под формата на мъгла или капки на точно определени интервали. През определено време, Вашите растения следва да бъдат и поливани. Един от начините да автоматизирате тези процеси е със системата за микроклимат (връзката ще отвори нов прозорец) на AI Garden.

Аеропоника със система за микроклимат AI Garden

Другите предимства, които можете да си осигурите чрез нашия продукт, са нужната поддръжка на Вашата аеропоника. Това включва измерване и регулиране на нивата на pH, гарантиращо, че растенията усвояват достатъчно хранителни вещества. AI Garden Ви позволява да измервате и регулирате нивата на ЕС, за да се гарантира, че плътността на хранителните вещества във водния разтвор е подходяща за отглеждане на растения.

Какви видове аеропоника има?

След като пояснихме как работи една аеропоника, трябва да Ви разкажем малко и за наличните на пазара видове. Те могат да бъдат сведени до два основни:

Аеропоника с ниско налягане: При тях размерът на водните капки е по-голям. Този тип системи е един от най-разпространените и достъпни за домакинствата.

Аеропонната система с ниско налягане работи с помощта на миниатюрни разпръсквачи, които произвеждат големи капки вода. Те на свой ред постоянно овлажняват корените на растенията. Този метод гарантира, че растенията получават необходимите хранителни вещества и вода, за да растат здрави и силни.

Аеропоника с високо налягане: Тази технология включва пръскане на корените на растенията с хранителен разтвор на определени интервали от време. При тази система се използват по-малки отвори на системата за разпръскване, което създава мъгла вместо големи водни капки. Хранителният разтвор попада директно върху корените, което позволява на растенията да растат според генетичните си възможности.

Какви растения може да гледате с аеропоника?

Аеропониката е подходяща за отглеждане на различни култури. Въпреки това, не всяко растение е подходящо за отглеждане чрез този тип технология. Най-добри резултати ще постигнете, ако решите да заложите на:

Плодове: Пъпешите и дините могат да бъдат отгледани добре в една аеропонна система, ако имат нужното им място и поддръжка. Ягодите също могат да бъдат отгледани, но отнема между 10 и 12 седмици. Боровинките могат да бъдат гледани целогодишно, но при тях трябва да поддържате киселинност от 60-75% и условия на влага, които могат да ощетят други растения, ако не залагате на един плод. За да контролирате тези процеси, съветваме Ви да използвате AI Garden.

Зеленчуци: По отношение на зеленчуците, аеропониката е по-благоприятна. Много от тези растения могат да бъдат отглеждани през цялата година, ако притежавате система за микроклимат като AI Garden. Има два основни вида зеленчуци, които можете да отглеждате във Вашата аеропонна система и с помощта на нашия продукт:

  • -плодови: домати, патладжани, чушки, краставици и др.
  • -кръстоцветни: зеле, брюкселско зеле, карфиол и т.н.

Ако сте решили да отглеждате растения целогодишни в домашни условия, то изборът е ясен – автоматизирана аеропоника с помощта на AI Garden.

Използвани източници:

  1. Wikipedia, “Aeroponics” (връзката се отваря в нов прозорец), последно отворена на 29.04.2024 г.
  2. Michelle Keller, “AEROPONICS - WHAT IS IT & WHY IS IT IMPORTANT?” (връзката се отваря в нов прозорец), Living Greens Farm, последно отворена на 29.04.2024 г.
  3. Brian Barth, “How Does Aeroponics Works” (връзката се отваря в нов прозорец), Modern Farmers, последно отворена на 29.04.2024 г.
  4. Josh Clark, “How Aeroponics Works”, (връзката се отваря в нов прозорец), HowStuffWorks, последно отворена на 30.04.2024 г.
© AI Garden, All Right Reserved.